Bank nie chce wymienić banknotu

Pobierz

Po drugie w .Każdy bank komercyjny działający na terytorium Polski ma obowiązek bezpłatnej wymiany zniszczonych banknotów i monet na pełnowartościowe.. Zasady wymiany określone są w Decyzji Europejskiego Banku Centralnego z dnia z dnia 19 kwietnia 2013 roku w sprawie nominałów, parametrów, reprodukcji, wymiany i wycofywania banknotów euro.Nie dotyczy to wymiany pojedynczych sztuk (do dziesięciu).. Opłata taka obowiązuje od dawna.. Ustawa narzuca na banki obowiązek wymiany zużytych i uszkodzonych banknotów, o ile ich nominał jest czytelny.. Szanowny Czytelniku!. Odpowiedź: niestety nie, bo jest za bardzo zniszczony.To fakt, jest taki przepis, ale sam nigdy nie wymieniałem.. Jeśli bank nie da rady rozpoznać jego nominału, wtedy wymieni poniszczony banknot na taki o dwukrotnie niższym nominale.. Zapytałam, czy mimo wszystko mogę go wpłacić.. Zapis wskazuje, że wymiana będzie możliwa, jeśli przynajmniej 45% powierzchni banknotu zachowało .Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych lub starych pieniędzy?. Wynika to wprost z zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 2013 roku.. Uszkodzone pieniądze.. NBP z nową usługą Kacper Kolibabski.. Podobnie .. Tymczasem większość banków nie chce nawet .Interwencja Bankier.pl: Kasjer nie chce moich pieniędzy.. Jeśli od 45% do 75% powierzchni banknotu zostało naruszone, wtedy bank jest zobligowany do wydania nam nowego banknotu..

Uszkodzony banknot można wymienić pocztą.

Wróciłem więc do punktu wyjścia - mówi pan Jan.. Tomasz Imiński, Polska Dziennik Łódzki.Jeśli bank nie chce wymienić uszkodzonego banknotu, klient może to zgłosić do Komisji Nadzoru Finansowego.. Poszłam dzisiaj do mBanku celem wypłaty gotówki.. - Mam pieniądz, z którym nic nie mogę zrobić.. Sprawdź Opinię użytkowników Money.pl na ten temat oraz dołącz się do Dyskusji na Forum Money.plBanki w Słupsku nie chciały wymienić stu złotych Daniel Klusek 10 grudnia 2017, 23:03 Banki nie wymieniły stuzłotowego banknotu pana Jana, choć według wytycznych NBP mają taki obowiązek.. Nie ma tutaj znaczenia wysokość nominału czy .Wymiana uszkodzonego banknotu już nie tylko w kasie banku.. Król Jan III Sobieski w portfelach Polaków zagościć ma w .Wydawałoby się, że w banku z pieniędzmi można zrobić wszystko, tym bardziej jeśli chodzi o coś tak banalnego, jak rozmienienie banknotu.. Obsługa klienta, który chce wymienić woreczek drobniaków, wymaga policzenia wszystkich pieniędzy, wpłacenia ich na konto lub wymiany na banknoty.Banknot (nie) do wymiany 22 maja 2008 - 13:05 - red. wydania: "W żadnym z kaliskich banków nie mogłam wymienić zniszczonego banknotu" - taki problem zgłosiła słuchaczka na naszą linię interwenyjną.Narodowy Bank Polski pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju, jednak nie planuje zmian w harmonogramie emisji banknotu 500 zł..

Co ciekawe, wymienić można też uszkodzoną monetę.

Przy czym bank może odmówić wymiany od ręki banknotu bez widocznego nominału i zasugerować przesłanie banknotu do ekspertyzy do NBP, którego pracownicy podejmą ostateczną decyzję.Gazeta postanowiła to sprawdzić i okazało się, że w żadnym z przepytanych banków nie udało się wymienić zniszczonego banknotu.. Ani nim zapłacić, ani go wymienić.Dostał uszkodzony banknot, którego nikt nie chce przyjąć, ani wymienić.. Polskie banki prześcigają się wzajemnie w tworzeniu ofert dla klientów, zainteresowanych zdeponowaniem swoich oszczędności.. Wymienić można banknoty przerwane, naddarte, postrzępione, zaplamione, przebarwione czy porysowane.Mnie się to zdarzyło tylko w sklepie spożywczym, ale żeby przyjęcia banknotu odmówił bank?. Czasem jednak zdarza się, że taka wymiana nie jest możliwa.Bank nie chce przyjąć uszkodzonych pieniędzy.. Nie jest mocno uszkodzony, ale wypalona jest dziurka.. Credit Agricole, PKO BP, ING Bank Śląski, BZ WBK, BGŻ .Po pierwsze - jeśli nie uda się ich komuś przekazać, trzeba się będzie pofatygować do banku, żeby je wymienić albo pogodzić się ze stratą mniejszej lub większej kwoty.. Dotyczy to pieniędzy wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.. To właśnie wtedy bank centralny w .Banki mają obowiązek dokonać wymiany banknotu, o ile w jednym kawałku zachowało się minimum 45% jego powierzchni i można rozpoznać jego nominał..

Kiedyś nie było z ...mBank odmówił wymiany podartego banknotu.

Bank uzasadnia ją tym, że operacja jest pracochłonna i angażuje pracowników.. "Powiedziałam zgodnie z prawdą, że przedarłam przypadkiem część banknotu i dlatego nie wygląda jak nowy.. WideoWymienić można nie tylko banknoty.. Akurat mam placówkę na przeciwko (Szczecin, Plac Rodła), więc nie spodziewałam się przygód.. Oznacza to, że powinniśmy bez trudności wymienić pieniądze sprane, wyblakłe czy uszkodzone mechanicznie.. Banknoty nie są wysyłane za granicę.. Nie wiem, gdzie go otrzymałem, ale teraz w żadnym sklepie nie chcą go przyjąć i nigdzie nie da rady go wymienić.. Zużyte banknoty.. Jeżeli bank nie chce wymienić, to najlepiej poprosić o pismo, gdzie napiszą, że nie wymienią i z tym pismem do ministra finansów, albo do rzecznika praw konsumenta.Zasady wymiany.. Kazano mi isc bezposrednio do NBP, pomimo, ze godziny jego otwarcia sa wtedy, kiedy mojej pracy i musialabym brac specjalnie wolne.Fakt, że nominał nie jest widoczny, nie wyklucza prawa posiadacza banknotu do przedstawienia go do wymiany.. W tym dokumencie czytamy, że każdy obywatel ma prawo wymienić uszkodzony dowolny środek płatniczy emitowany przez NBP, a więc zarówno banknot, jak i bilon.. @ Nicko_letta wykop.pl # polska # ciekawostki # wykop # heheszki # pieniadze # banki.. Nie musimy być klientem tego banku..

Otóż nie ma tak dobrze.Jeśli masz zniszczony banknot, możesz go wymienić w każdym banku.

Wystarczy udać się do jakiejkolwiek placówki i poprosić w kasie o wymianę.. Co do tej zasady nie można się spierać, ponieważ takie są reguły ustalone .Dyskusje na temat: podarty banknot a wymiana.. - Mam uszkodzony banknot 50 zł.. Dzięki reklamom czytasz za darmo.Banki i inne instytucje finansowe funkcjonujące w naszym kraju nie mają obowiązku nam ich wymienić.. Jeśli bank odmawia wykonania tego zadania, wtedy należy powołać się na wyżej wspomniane zarządzenie oraz wystosować prośbę o pisemne uzasadnienie decyzji.Po tym, jak bank nie chciał nam wymienić banknotu, postanowiliśmy sprawdzić, czy to kwestia tylko tego jednego oddziału Raiffeisena czy raczej przedłużenie polityki tego banku .Oddział banku ma obowiązek wymienić zużyte lub uszkodzone znaki pieniężne waluty polskiej, jeżeli nie zostały one sfałszowane lub ich autentyczność nie budzi podejrzeń, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione .Dzisiaj bylam w oddziale banku PKO BP w Warszawie, nie chciano mi wymienic banknotu 50zlotowego, bo ponic im tez nikt nie chce wymieniac banknotow.. Ale także monety.. Zasadniczo podarte banknoty oraz zniszczone i mocno zabrudzone monety można wymienić w kasie dowolnego banku działającego na terenie kraju.. Jeśli banknot nie budzi podejrzeń co do autentyczności, bank nie ma prawa odmówić.Jeśli bank nie chce wymienić uszkodzonego banknotu, klient może to zgłosić do Komisji Nadzoru Finansowego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt