Wada ukryta samochodu używanego

Pobierz

Do zakupu samochodu otrzymałem fakturę oraz potrzebne .Zdaniem rzeczoznawcy uszkodzenia te stanowią istotną wadę samochodu i czynią go niezdatnym do dalszej eksploatacji bez wymiany tego elementu na nowy.. To np. uszkodzenie, o którym nie wiedziałeś w momencie zakupu pojazdu.. Zgodnie z art. 556 kodeksu cywilnego, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady prawne i fizyczne sprzedanego przedmiotu - w tym przypadku auta.zakup samochodu używanego-wada ukryta.. Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.. W związku z powyższym wzywam Pana do niezwłocznej zapłaty na znane Panu konto bankowe kwoty 5.500 zł tytułem obniżenia ceny, w terminie nie dłuższym niż do dnia 4 lipca 2019 r.Aby wada ukryta samochodu używanego mogła za takową zostać uznana, nie może to być wada charakterystyczna dla pojazdu w danym wieku i stanie eksploatacyjnym.Musi on ustalić, czy wada nabytego auta lub motocykla była ukryta i niezwiązana z normalną eksploatacją samochodu.. Jednak istotny jest charakter ewentualnych wad wykrytych już po zakupie samochodu.Po zakupie używanego auta, może się okazać, że jest obarczone wadą, która jest dla was nie do przyjęcia.. Witam, proszę o poradę co w danej sytuacji robić.. W myśl obowiązującego prawa sprzedawca ponosi w takim przypadku odpowiedzialność za obarczony wadą produkt na ogólnych zasadach rękojmi.Wada ukryta samochodu to każdy defekt, o którym sprzedający nie poinformował kupującego, a który istotnie zmniejsza wartość auta..

Czego możecie żądać?Wady ukryte samochodu używanego.

W razie stwierdzenia wady fizycznej kupionego samochodu, klient nie musi udowadniać, kiedy ona powstała, a sprzedawca ponosi odpowiedzialność niezależnie od tego, czy o niej wiedział lub czy wada doprowadziła do powstania szkody.Każdy nabywca samochodu używanego, zarówno od osoby prywatnej jak i z komisu, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń, jeśli okaże się, że z nowo nabytym samochodem wiążą się jakieś wady.. Mam bardzo poważny problem, mianowicie: Kupiłem samochód 2 tygodnie temu od osoby który ma firmę w tej oto działalności(Zakup za granicą samochodu i sprzedaż w Polsce).. przyklad; kupuje Pan samochód,sprawdza ,wskazuje stację obsługi samochodów gdzie sprawdza się dokladnie stan techniczny samochodu.. Zgodnie z przepisami nie jesteśmy na szczęście w takiej sytuacji bezradni.. Witam serdecznie.. Należy jeszcze odróżnić wady ukryte samochodów, od usterek typowo eksploatacyjnych.. Artykuł ten nie tyczy się tylko osób sprzedających, ponieważ skorzystać z niego mogą także osoby, które zakupiły samochód z ukrytymi wadami i zastanawiają się co poczynić dalej..

Sprzedaż używanego samochodu / ShutterStock.

Pojęcie wady ukrytej nie jest pojęciem kodeksowym.. Musi on ustalić, czy wada nabytego auta lub motocykla była ukryta i niezwiązana z normalną eksploatacją samochodu.. W pierwszej kolejności konieczna będzie ocena stanu prawnego oraz skompletowanie niezbędnych dowodów.Jeżeli więc np. na aucie był ustanowiony zastaw bądź samochód był kradziony, a nabywca o tym nie wiedział, pojawia się tzw. wada prawna.. To postawiło kupującego w dość problematycznej sytuacji, ponieważ był taksówkarzem.. Pojazd, który ma ponad 10 lat i spory przebieg bez wątpienia może się zepsuć.Wada ukryta samochodu to każda usterka, której nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka i o której nie powiedział ci sprzedawca, a która ma wpływ na wartość lub użyteczność auta.. Mamy dla was gotowy wzór, za który musielibyście zapłacić u prawnika.Za jakie wady odpowiada sprzedawca używanego samochodu.. Sprzedający nie bierze za nie .. Ostatecznie samochód całkowicie przestał odpalać.. W potocznym znaczeniu tego pojęcia wadą ukrytą są wszelkie braki w towarze lub produkcie, o których nabywca nie wiedział w momencie zawierania umowy sprzedaży.RE: Wada Ukryta używanego samochodu Auto zakupiłem 2tygodnie temu, wszystko działało do czasu, po odholowaniu do mechanik stwierdził że moduł CIM i komputer "wariuje" wysłał go do serwisu tam powiedzieli że było coś już z nim "grzebane" jak mam napisać konkretnie co się stało skoro mechanik mi tyle powiedział ?Wada ukryta samochodu - "nic nie wiedziałem" to za mało..

Wprawdzie przepisy nie definiują wprost pojęcia wada ukryta, jednak można przyjąć tu potoczne jego rozumienie.

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu zawarcia umowy.Jak mają się przed tym bronić kupujący i sprzedawca kiedy pojawi się wada ukryta samochodu?. Wszystko prawidłowo.Witam, musisz pojechać do komisu i powiadomić że sprawę oddasz do sądu , mimo że tak nie można to nagraj rozmowę telefonem z Panem z komisu , podczas rozmowy wyciągnij od niego jak najwięcej informacji przydatnych w tej sprawie, ale jezeli te wady a nie napisalas jakie sa to np, jakieś zużyte częsci to nic nie zrobisz , wada ukryta to musi byc np; pospawanie czegos istotnego w aucie co zostalo jawnie ukryte lub jakies uszkodzenie o ktorego nie moglas dostrzec podczas ogledzin .Natomiast dwie najczęściej występujące wady, których sprzedający nie może nie uznać, to zaniżony przebieg auta (przekręcony licznik) i ukryta, powypadkowa przeszłość samochodu.. Kupiłem samochód (Umowa - osoba fizyczna), w ogłoszeniu była informacja : stan bardzo dobry, serwisowany..

Dodatkowo, wada ukryta obniża wartość zakupionego towaru lub zmniejsza jego użyteczność.Co to jest wada ukryta?

Samochód oczywiście miał mu służyć do pracy.Wada ukryta.o taki mechanizm cwaniactwa,wykorzystywany przez nie uczciwych kupujących.. Potocznie za wadę ukrytą uznaje się braki, usterki w rzeczy (produkcie), o których kupujący w momencie decyzji o zakupie i podpisywania umowy po prostu nie wiedział.. Przykład: Kupiłeś używany samochód od osoby fizycznej.Wadą ukrytą jest wada, której po pierwsze nie mogliśmy z łatwością zauważyć kupując pojazd, a o której nie poinformował nas sprzedawca.. Poniżej opisano niezbędne czynności, które pozwolą nam skutecznie dochodzić swoich praw, jeśli stwierdzimy wady ukryte auta.. W przypadku zakupu używanego pojazdu może zostać od skrócona do roku, jednakże sprzedawca musi wyraźnie o tym poinformować kupującego.. Wkrótce po transakcji nabywca zaczął zgłaszać problemy z samochodem.. Procedura zerwania umowy nie jest trudna.samochód ma wadę ukrytą, zmniejszającą jego wartość lub użyteczność i nie wynika ona z normalnego zużycia eksploatacyjnego; nie wiedzieliście o tej wadzie przed zawarciem umowy i jesteście w stanie to udowodnić; wada lub jej przyczyna istniała w pojeździe, zanim dokonaliście zakupu.. Macie prawo odstąpić od umowy sprzedaży, co wiąże się z pewnymi negocjacjami i ostatecznie wysłaniem pisma do sprzedawcy.. A więc są to wszystkie wady, które my jako kupujący samochód nie byliśmy w stanie dostrzec.Rękojmia na samochód używany.. Przysługuje nam prawo do rękojmi za wady rzeczy kupionej niezależnie od tego czy samochód był nowy, czy używany oraz niezależnie od tego czy sprzedawca był osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą.Jakie są prawa kupującego z tytułu rękojmi za wady samochodu?. I jeśli z tego powodu kupujący będzie musiał oddać auto osobie trzeciej (np. oddać samochód jego prawowitemu właścicielowi), będzie mógł następnie, powołując się na rękojmie, zwrócić się do sprzedawcy o wyrównanie swoich strat.Rękojmia trwa 2 lata.. Jeżeli auto posiada ukryte przez poprzedniego właściciela usterki, można żądać od niego zwrotu części pieniędzy.. Ocena rzeczoznawcy - w zależności od stopnia weryfikacji - kosztuje od dwustu do kilkuset złotych.W przypadku kupna samochodu z wadami bardzo istotne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków prawnych.. Rękojmia i samochód - co łączy te dwa pojęcia.. Zgodnie z nim za wadę ukrytą można przyjąć wszelkie braki w produkcie, o których nabywca w chwili podpisywania umowy nie wiedział.W przypadku kupna auta używanego z wadą ukrytą nie obejdzie się też bez pomocy rzeczoznawcy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt